Již v pravěku bylo koření využíváno jak pro kulinářské účely, tak i pro léčebné účely. Například v Egyptě bylo koření, jako je kardamom a skořice, využívány k balzamování těl a jako parfém. V Číně se koření používala k léčení nemocí a jako prevence proti infekcím.
V období středověku se koření stalo důležitým zbožím v obchodu mezi Evropou a Asii. Například pro obchodování s kořením se vytvářely obchodní cesty, jako byla Hedvábná stezka. V té době bylo koření velmi cenné a vysoké ceny vedly k tomu, že koření se stalo symbolem bohatství a luxusu.
Některá koření, jako například pepř, byla tak cenná, že byla považována za platidlo a používala se jako peníze. Když bylo objeveno nové obchodní spojení s Indií, význam koření v obchodě postupně poklesl a koření se stalo více dostupné pro širokou veřejnost.
Dnes jsou koření běžnou součástí každé kuchyně a jsou k dispozici v různých druzích a kvalitách. Existuje mnoho různých způsobů, jak koření využít v kuchyni a výhody koření pro naše zdraví.
Zajímavostí je, že některá koření mají stále dnes stejnou cenu, jako v minulosti. Například safrán je stále jedním z nejdražších koření na světě kvůli své náročné a ruční sklizni.
Další zajímavou vlastností koření je jeho schopnost ovlivňovat naše smysly. Vůně a chuť koření mohou mít pozitivní vliv na naši náladu a pocity. Například vůně máty a rozmarýnu mohou pomoci zklidnit nervový systém a zlepšit koncentraci.
Koření také může přinést do našich jídel novou dimenzi a zajímavé kombinace chutí. Pokud se snažíte o nové zážitky v kuchyni, zkuste experimentovat s kořením. Můžete například vyzkoušet pikantní indická jídla s kari nebo si vychutnat italskou pizza s bazalkou a oreganem.
Vzhledem k množství koření, které je dnes k dispozici, je však důležité pamatovat na to, že správná dávka koření je klíčová pro dosažení správné chuti. Příliš mnoho koření může snížit kvalitu jídla a vést k nežádoucím účinkům.
PŘÍDATNÉ LÁTKY (ÉČKA)
Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do potravin kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti nebo vzhledu, konzistence, chutě, vůně, atd.
Skupiny potravinových aditiv
Rozdělení přídatných látek do skupin potravinových aditiv je jen orientační, jsou zařazeny jen některé druhy aditiv obsahující velké množství látek, některá aditiva spadají do více skupin.
E čísla |
DRUHY ADITIV |
E100 - E199 |
barviva |
E200 - E299 |
konzervanty |
E300 - E399 |
antioxidanty, regulátory kyselosti |
E400 - E499 |
emulgátory, zahušťovadla, stabilizátory |
E500 - E599 |
protispékavé látky, regulátory kyselosti, plnidla |
E600 - E699 |
látky zvýrazňující chuť a vůni |
E900 - E999 |
lešticí látky, sladidla, balicí plyny, propelanty |
E1000 - E1999 |
další látky |
Vliv Aditiv na lidské zdraví
Všechna aditiva s E kody prošla přísnými testy možných negativních účinků na zdraví. Není známo, že by přídatné látky v povolených množstvích způsobovaly běžné populaci jakékoliv zdravotní problémy. U citlivých nebo nemocných osob se však negativní účinky mohou objevit, obvykle nejsou život ohrožující.
Mezi přídatnými látkami se vyskytují i látky přírodního charakteru (např. včelí vosk E901), které jsou zdraví normálně neškodné (i na ně však můžou být citliví jedinci alergičtí), mezi aditiva však také patří látky zdraví obecně prospěšné, např. E 101 (vitamin B2), E 160 (vitamin A), E 300 - 304 (vitamin C a jeho deriváty), E 306 - 309 (tokoferoly, vitamin E), E 322 (lecitin), E 375 (niacin, vitamin B3), E 440 (pektin).
GLUTAMAN SODNÝ (E621)- L-glutamát sodný, Glutasol, MSG, VETSIN
V našem koření (kořenící směsi) se nejčastěji vykytuje Glutaman sodný(E621). Je to krystalická forma sodné soli kyseliny L-glutamové, jedné z přirozených aminokyselin obsažených v živých organismech. Je to bezbarvý krystalický prášek bez vůně a mírné masové chuti. Používá se v potravinářském průmyslu jako přidatná látka pro zvýšení intenzity chuti pokrmu. Množství volného glutamátu v potravinách je ovšem možné zvýšit i přidáním hydrolyzátu zdroje bohatého na proteiny (a tedy i na kyselinu glutamovou), v tomto případě se glutamát nemusí označovat jako přidaná látka, nýbrž je zde označen např. jako výtažek z droždí, extrakt z pekařského droždí, bílkovinný hydrolyzát, kvasnicový extrakt, kvasnicový výtažek, rostlinný bílkovinný hydrolyzát, hydrolyzovaná rostlinná bílkovina, sojový bílkovinný hydrolyzát, sojový hydrolyzát, sójový extrakt, apod.)
Vyskytuje se ve všech živých organismech, většinou ve vázané formě jako součást proteinu. Lidské tělo syntetizuje v průměru asi 50 g glutamátu denně. V běžné potravě jej člověk denně ve vázané formě konzumuje asi 10 g a ve volné formě asi 1 g.
Je obsažen i v přírodní potravě. Větší koncentrace (nad 0,1 %) se nacházejí zejména ve většině hub, kterým dávají charakteristickou chuť, dále v některých sýrech (zejména v parmezánu a rokforu) a ve zralých rajčatech. Vysoké koncentrace se nacházejí v sojové omáčce a v polévkových kořeních. Výjimečně vysoký obsah má mořská řasa Laminaria japonica, kterou už od 5.stol. používali japonští kuchaři k ochucování pokrmů a která se ve velkém rozsahu pěstuje jak v Japonsku, tak v Číně.
Vzhledem k tomu, že přidání glutamátu do potravin musí výrobce uvést na obalu, často se využívají přírodní zdroje bílkovin, ze kterých se kyselina glutamová uvolňuje částečným rozštěpením bílkoviny (vzniká hydrolyzát). Jedná se například o „výtažek z droždí“, „bílkovinný hydrolyzát“, „kvasnicový extrakt“, „kvasnicový výtažek“, „rostlinný bílkovinný hydrolyzát“, „sojový bílkovinný hydrolyzát“ nebo „sojový hydrolyzát“. Takže ačkoli je na takovém výrobku uvedeno bez přidaného glutamátu, hotový pokrm bude po uvaření volný glutamát zcela jistě obsahovat. Pozor by si tedy měli dát hlavně rodiče dětí do 3 let, u kterých se glutamát jako zvýrazňovač chuti ve stravě jednoznačně nedoporučuje.
V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus, avšak žádná studie je nedokázala nesporně prokázat. Rozsáhlá studie uskutečněná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělstvi (FAO) (1987) však závažný vliv glutamátu na lidské zdraví nepotvrdila, a proto ani nestanovila bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě.
Na každém z Vás je, jaké koření si u nás vyberete. Jestli dáte přednost kořenící směsi bez glutamanu a nebo zůstanete u kořenící směsi s glutamanem.
Přejeme příjemný nákup :-)